Solid State Relay Contactor RM1A23D25 Carlo Gavazzi (41386516) Productos
Nombre Solid State Relay Contactor RM1A23D25 Carlo Gavazzi
Codigo 41386516
Tipo Estandar
Marca
Categoría Refacciones
Tasa de impuesto No Tax
Método de impuestos Exclusivo
Unidad each (ea)
en existencia 63.00
detalles del producto
LOTE OF 5 PCS X 40 DLLS
Product characteristics
Zero switching (RM1A) or instant switching (RM1B) AC solid state relay
Ceramic copper direct bonding technology (DCB).
LED indication
Integrated varistor 230.400.480.600 V
Clip-on IP 20 protection cover
-Lifting of terminals
Mold Free House
2 input ranges: 3-32VDC and 20-280VAC / 22-48VDC
Operating scores: up to 100 acrms and 600 VACrms
Blocking voltage: up to 1400 V
Optoisolation:> 4000 VACrms
Dimension: 58.2 x 44.8 x 28.8 (mm)
Product description
Model No. instructions:
RM1A
The 1-phase industrial relay with antiparallel thyristor output is the most multiple SSR used due to its multiple application possibilities. The relay can be used for resistive, inductive and capacitive loads. The zero switching relay turns on when the sine curve crosses zero and turns off when the current crosses Zero! The instant relay with DC control input can be used for phase control. The built-in varistor protects the transient protection for the industrial application, and the LED indicates the status of the control input. The clip cover is ensuring tactile protection at IP20. Protected output terminals can handle cables up to 16mm ^ 2
Technical data
Product Name: RM Solid State Single Phase Relay
Model Number: RM1A23D25
Switching mode: zero switching
Maximum charging current: 25 A
Nominal operating voltage (47-63Hz): 24-280VAC
Input current: ≤ 20mA
Control Voltage: 3-32VDC
Maximum transient voltage: 650Vp
Zero voltage ignition: ≤ 10 V
Power factor:> 0.5 @ 230 VACrms
Shutdown time: ≤ 10 mS
Dielectric tension force: ≥ 2500VAC / Mni